Quality Assurance Internship

Danville, Illinois, Egyesült Államokthyssenkrupp Dynamic Components Danville LLC

Szerződés típusa:Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Tapasztalati szint:Kezdő szint (0-2 év)
Távoli munkavégzés:Nem lehetséges
Munkaterület:Termelés és gyártás
Fizetés:
TBD
Állapot:Folyamatos munkaerő-felvétel, rugalmas belépési dátum
Hirdetés időpontja:2024. 05. 28
Állás száma:US_RS_07537
Megosztási lehetőségek:

Jelentkezz most, és lépj előre a karrieredben olyan munkával, amely kihívást jelent és számos új lehetőséget kínál

Ezt az álláshirdetést online találod a következő címen

Feladataid

Job Title: Quality Assurance Intern

Department: Quality

Reports to: Quality Assurance Supervisor

Summary:

  • The Quality Assurance Intern offers a unique learning experience while in a technical related education program. The intern will work together with Product and Process Quality Engineers to improve processes and support the zero defect strategy.
  • If working in a team environment to maximize production efficiencies in producing a zero defect high quality product excites you, please contact us.
  • This position requires a strong commitment to safety.

Learning Objectives/Major Projects:

  • Create and manage TOP5 Capability action plans
  • Create work instructions and manage sorting actions
  • Data Analysis and creation of reports on demand
  • Control and report hold area stocks
  • Support the management and tracking of Level 10 topics (To-dos, issues, rocks, KPIs)
  • Be a member on customer complaint`s 8D process and support implementation of actions when needed
  • Act as gatekeeper to communicate control plan and P-FMEA changes to Quality Planner

Minimum Education/Skills/Experience/Credentials:

  • Current student in a technical related area working on either their associate’s or bachelor’s in engineering (preferably mechanical or electrical, but open to other disciplines.)

Fontos számunkra

Egészség & biztonság

A legmagasabb szintű biztonsági és egészségügyi követelményeknek felelünk meg és biztonságos munkavégzést biztosítunk minden kollégánk számára.

Értékeljük a sokszínűséget

thyssenKrupp Dynamic Components is an equal opportunity employer and committed to diversity. Qualified applicants will receive consideration for employment without regard to age, gender, race, color, religion, sexual orientation, gender identity, national origin, disability, age and veteran status or any other protected status required by applicable law.

Applicants with disabilities who require reasonable accommodation in connection with the application process are encouraged to contact us at recruitingaccomodation@thyssenkrupp.com

Vállalat

The business unit thyssenkrupp Dynamic Components is one of the leading automotive suppliers and development partners for highly complex drivetrain technologies. Around 3,500 employees produce 27 million drivetrain components a year at ten locations in Germany, Liechtenstein, Hungary, China, USA, Brazil and Mexico. The product range mainly comprises assembled camshafts, valve train systems and rotor shafts for high-end combustion, hybrid and electric engines. Further products for battery electric vehicles are already at an advanced stage of development. With our manufacturing and automation expertise, we make a significant contribution to reducing emissions for sustainable mobility.

A dokumentumaid elküldésétől a felvételig: a jelentkezés folyamata

1. lépés

Online jelentkezés

Találtál számodra egy érdekes állást? Jelentkezz rá online! A jelentkezéshez nem lesz szükséged 10 percnél többre. A teljes folyamat - kezdeti kapcsolatfelvételtől a döntésig - általában négy-hat hetet vesz igénybe.

Megjegyzés a jelentkezéssel kapcsolatban:

Már csak néhány lépés választ el attól, hogy beküldd a jelentkezésedet valamely nyitott pozícióra a thyssenkrupphoz.

Amennyiben az adott álláslehetőség nyitott a karrieroldalon, lehetőséged van azt megpályázni. A kiválasztási folyamatot a jelenlegi pandémiás helyzethez igazítottuk, és az interjúkat online, telefonon és személyesen is folytatjuk - természetesen betartva a megfelelő higiéniai és biztonsági előírásokat. Ezekről a biztonsági előírásokról a toborzó kollégáink részletesen is tájékoztatni fognak a kiválasztási folyamat során.

További általános információt és tippeket a jelentkezéshez pedig itt találhatsz.

A thyssenkrupp vállalattal, valamint termékeinkkel és telephelyeinkkel kapcsolatos további híreket a vállalat weboldalán találsz.

Csatlakozz a #GENERATIONTK csapatához!

Lépj előre a karrieredben velünk.
Csapatként együtt nagy dolgokra vagyunk képesek!